Anasayfa » Sony, Leonardo Projesi Kod Adlı Kendi Erişilebilirlik Denetleyicisini Tanıttı teknoones
Oyun

Sony, Leonardo Projesi Kod Adlı Kendi Erişilebilirlik Denetleyicisini Tanıttı teknoones

Sony mühendisleri, bir erişilebilirlik denetleyicisini kendi yöntemleriyle tasarlama isteklerini gösterdiler.

Sony, CES 2023’te PlayStation 5 için bir erişilebilirlik denetleyicisi yaptıklarını ifade etti. Kod ismi Project Leonardo olan bu denetleyici, Xbox Adaptive Controller’dan gözle görülür biçimde tamamen değişik bir tasarıma haiz. Denetleyici hemen hemen piyasaya sürülmeye tam olarak hazır değil, sadece Sony şimdiye kadar yaptıklarına dair bizlere bir göz atmayı seçti.

Denetleyici bir yiyecek tabağına benziyor ve değişik düğmeler, tıpkı çiçek yaprakları şeklinde tabağın etrafına takılıp çıkarılabilen minik düğümler. Düğümlerden birinin birazcık uzağına bir çarşı çubuğu da takabilirsiniz.

Xbox Adaptive oyun kumandası, hafızanızı canlandırmak için minik bir d-pad ve iki dev programlanabilir düğme ile geniş bir tahta şeklindedir. Hem Project Leonardo bununla beraber Xbox Adaptive Controller, 3,5 mm ses jakları kullanılarak ek düğmeler ve girişlerle tamamen özelleştirilebilir.

Hem Microsoft bununla beraber Sony, erişilebilirlik uzmanlığı elde etmek için SpecialEffect ve AbleGamers ile beraber çalıştı. Sadece tamamen değişik tasavvur, Sony mühendislerinin bir erişilebilirlik denetleyicisinin iyi mi görünmesi ve iyi mi hissettirmesi icap ettiğini tasarlama hikayesinde bir düşünce edinmek istediğini gösteriyor. Tekrar de, her iki kontrolörün birçok özelliğindeki örtüşme, aynı türdeki engeller için aynı kuruluşlardan aynı geri bildirimi aldıklarını yansıtmaktadır.

Her iki kontrolör de tamamen modülerdir, bütün düğmeler için programlanabilirliğe haizdir ve ek olarak üç adede kadar kontrolör profilini kaydedebilir ve saklayabilir. Project Leonardo, başka bir Leonardo denetim cihazıyla ve bir DualSense denetim cihazıyla eşlenerek tek başına da kullanılabilir. En fazlaca bir oyuncu, bütün girişler herhangi bir düğmeyle tamamen programlanabilir biçimde, iki Leonardo denetim cihazıyla eşleştirilmiş bir DualSense kullanabilir.

Normal olarak erişilebilirlik, fizyolojik girdilerden daha fazlasıdır. Santa Monica Studio’nun eklediği özellikleri daha ilkin ele almıştık. Harp Tanrısı Ragnarok. Bunlar, zorluğu değişiklik yapma seçeneklerini, kullanıcı arayüzlerini, sesli ipuçlarını, renk seçeneklerini ve daha fazlasını ihtiva eder. Bu seçenekler o denli kapsamlıdır ki, koleksiyon parçalarını bulmayı kolaylaştırmak için hakikaten kullanılabilirler. Kelimenin tam anlamıyla bunun için bir rehberimiz var.

Doğal ki, Sony’nin girişimi takdire şayan, sadece daha önceki bir fikirden aleni bir halde kopmuş şeklinde görünüyor. Bir süredir Microsoft, Xbox Adaptive Controller üstündeki çalışmalarının bir kısmını öteki şirketlerle paylaşmayı öneri etmişti, böylece onlar da kendi erişilebilirlik denetleyicilerini kopyalayabilir ya da yapabilirler. Eski Nintendo CEO’su Reggie Fils-Aime, aslen bunun şeklinde bir platform agnostik denetleyicisi yapmak için çalıştıklarını, sadece şirketten ayrıldığından beri projenin nereye gittiğinden güvenilir olmadığını ifade etti.

Görünüşe nazaran bu ilan ile Sony’nin bu şekilde bir girişimin parçası olup olmadığına dair bir tasdik almış bulunuyoruz. Doğal ki, daha çok seçenek elde ettikleri için bu uzun solukta oyuncular için daha iyi olabilir. Sadece Xbox ve Sony denetleyicileri arasındaki dört senelik boşluk göz önüne alındığında, teknoloji paylaşımı bu girişimi hızlandırabilirdi.

Kaynak: PlayStation Blogu

Kategoriler