Anasayfa » Şimdiye Kadar Yapılan En Az Değerlendirilen Triumph Motosikletlerinden 5’i teknoones
Teknoloji

Şimdiye Kadar Yapılan En Az Değerlendirilen Triumph Motosikletlerinden 5’i teknoones

Daytona 995i, burada listelenen ve kendi kategorisinde rekabete pek dayanmayan bir başka motosiklettir. Motorcycle.com 2000 senesinde motosiklet hakkındaki “İyi bir makine bulunduğunu düşünmemize karşın, GSX-R750, Zx-9R, CBR900RR ya da YZF-R1’den daha iyi bir motosiklet değildi” dedi.

Daytona serisi 1997’de piyasaya çıktı ve hızla motosiklet tutkunlarının, bilhassa de bir ev markasıyla ilgilenen ve Japon yarışçıların tarzını yeğleyen İngiliz sürücülerin dikkatini çekti. Piyasaya sürüldükten sonrasında, bu seri ve bilhassa 955i, öteki rakiplere kıyasla sürücülerin altında kaldı. Motorcycle.com, bisiklet pistte hızlıyken, vites değiştirmenin bazen vurulduğundan ya da ıskalandığından, araçtan performansın her zerresini çıkarmak isteyen sürücüler için duraklamaya niçin bulunduğunu belirtiyor.

Buna karşın, eleştirmenler, bu motosikletin uzun süreden beri hafife alınmasına karşın, görmüş olduğu asgari ilgiyi hak etmediğini derhal belirtiyorlar. Bisiklet, altı vitesli şanzımanla eşleştirilmiş 955cc sıralı üç motorla çalışıyor. Bisiklet, ortalama 420 pound ağırlığında hafiftir ve 147 fren beygir gücü, 74 fit-pound tork üretir ve saatte 165 millik süratli bir hıza ulaşabilir. Bu motosiklet, daha önceki Daytona T595’in yerini almak için 1999’da tanıtıldı ve sonucunda 2006’da durduruldu.

[Featured image by Dédélembrouille via Wikimedia Commons | Cropped and scaled | CC BY-SA 2.5]

Kaynak link

Kategoriler