Anasayfa » Microsoft Excel veya Google Sayfalarındaki Bilgileri Alfabetikleştirme teknoones
Teknoloji

Microsoft Excel veya Google Sayfalarındaki Bilgileri Alfabetikleştirme teknoones

Microsoft Excel’de, uygulamanın çevrimdışı, masaüstü sürümünü yahut bulut tabanlı sürümünü kullanıyor olun, verileri alfabetik olarak sıralamak nispeten basittir. Sıralanması ihtiyaç duyulan bütün verileri ilave ettikten sonra, liste yürütmek dilediğiniz bütün hücreleri vurgulayın ve şu adımları izleyin:

  1. Şeridin Veri sekmesindeki Hususi Liste simgesine tıklayın.
  2. Açılır pencerede, “Liste ölçütü” açılır sıralamasında alfabetik hale getirmek dilediğiniz metnin bulunmuş olduğu sütunu seçin ve liste düzenini seçin.
  3. Verileri sıralamak için hangi sütunu kullanmak istediğinizi ve iyi mi sıralamak istediğinizi tanımladıktan sonrasında, hücreleri sıralamak için “Tamam”ı tıklayın.

Hücrelerin tümünün tutarlı biçimlendirmeye haiz olması ve dağınık boşluk olmaması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. Bu, devam etmeden ilkin bütün hücrelerdeki baştaki boşluklardan kurtulmak ve rakamları metin olarak biçimlendirmek için KIRP işlevini kullanmanız gerekebileceği anlama gelir. Rakamları metin olarak biçimlendirmek için hücreleri vurgulayın, sağ tıklayın, arkasından Rakam biçimi’ni tıklayın ve açılır pencerede Metin’i seçin. Açılır pencereyi kapatmak için Tamam’ı tıklayın. Hücrelerinizi alfabetik olarak sıraladıktan sonrasında, gerekirse verileri rakam olarak tekrar biçimlendirebilirsiniz.

Kaynak link

Kategoriler