Anasayfa » Mastodon, Twitter çıkışının ortasında nasıl ölçekleniyor?
Teknoloji

Mastodon, Twitter çıkışının ortasında nasıl ölçekleniyor?

Mastodon, Twitter çıkışının ortasında nasıl ölçekleniyor
Mastodon, Twitter çıkışının ortasında nasıl ölçekleniyor

Mastodon, Twitter çıkışının ortasında nasıl ölçekleniyor?

Twitter bugünlerde krizde . Yeni sahibi Elon Musk yönetimindeki hizmet, işten çıkarmalar ve ayrılmalar nedeniyle personelinin yarısından fazlasını kaybetti, ürün ve platform stratejilerinde düzensiz hamleler yaptı ve mali durumuyla ilgili raporlarla karşı karşıya.

Gerçek teknoloji endüstrisi tarzındaki bu bozulma, bazıları hala filizlenmekte olan ve bazıları tamamen şekillenmiş ve spot ışığında anlarını bekleyen çok sayıda alternatifin ortaya çıkmasına yol açtı.

Bunların arasında ortaya çıkan liderlerden biri, sunucuları kendisi çalıştıran ve başkalarının katılmasına ve/veya kendi sunucularını kurmasına ve etkileşimde bulunarak birbirlerinin içeriğini görmelerine izin veren ActivityPub protokolü üzerinde oluşturulan bir ağ olan Mastodon’dur.

Mastodon’un yaratıcısı ve şu anda tek tam zamanlı çalışanı olan Eugen Rochko, TechCrunch ile yaptığı bir röportajda hizmetin sayıları çok hızlı artırdığını ve şu anda en az 8.600 farklı sunucuda aylık 2,5 milyon aktif kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. Mastodon bunlardan birkaçını doğrudan işletiyor ve bunların en büyüğü olan mastodon.social’ın 210.000’i aktif olmak üzere 881.000 kayıtlı kullanıcısı var.

Rochko, Mastodon’un sunucularını yeni kayıtlar için kapattı. Bu, “kurbansız bir karar” olarak tanımladığı bir hareket çünkü bir hesap kaydetmek ve daha geniş Mastodon evreni ile etkileşimde bulunmak için pek çok başka yer var. Bununla birlikte, hareket ilginç bir kıtlık/talep durumu yarattı: Kişiler ve kuruluşlar, Rochko ile iletişime geçerek sunucularındaki hesapları almak için erişim istedi.

Kategoriler