Anasayfa » Hava Etiketleri Su Geçirmez Değildir, Ancak Suya Dayanıklıdır. İşte Bunun Anlamı teknoones
Teknoloji

Hava Etiketleri Su Geçirmez Değildir, Ancak Suya Dayanıklıdır. İşte Bunun Anlamı teknoones“IP”, Internasyonal Koruma ya da birtakım çevrelerde Giriş Koruması anlama gelir. Bir mekanik muhafazanın ya da “elektrik mahfazasının” ne kadar koruma sağlayabileceğini açıklamak için kullanılan standart bir derecelendirme sistemidir. Bir öğenin “IP kodu” iki sayıdan kaynaklanır. İlki, toz benzer biçimde katı nesnelere karşı müdafaasını, hiç bir şeyi itemeyeceği anlamına gelen sıfır ile hiç bir şeyin giremeyeceği anlamına gelen altı içinde bir sınıflandırma ölçeğiyle derecelendirir. İkinci rakam, sıvılara karşı koruma ile ilgilidir ve sıfırdan (tekrar yok anlama gelir) en çok koruma elde eden dokuza kadar bir kıstas kullanır.

IP kodu, şirketlerin “su geçirmez” ya da toza dayanıklı” benzer biçimde kafa karıştırıcı marketing terimlerini kullanmaktan tamamen kaçınabilmeleri için tasarlandı. Ne yazık ki, Apple görünüşe gore bu notu almadı. AirTags’in IP derecesi 67. Trenton Systems’a gore, “The 6 ‘uzun vakit toza karşı tam koruma’ ve ‘tel ya da ufak bir alet benzer biçimde çapı 1 mm’den büyük nesnelerle temasa karşı koruma’ anlama gelir. 7, sistemin ’15 santimetre ile 1 m içinde tazyik altındayken suya kısa süreli daldırmaya karşı korumalı’ bulunduğunu gösterir.'”

Bu yüzden, bir IP67 tanımlaması teknik olarak bir şeyin hem toz bununla birlikte su “geçirmez” olduğu, sadece yalnızca geçici olduğu anlama gelir. AirTag’ler bir metreden fazla sıvıya daldırılamaz ve vakit açısından da fazlaca uzun sürmez. Apple, 30 dakika ya da daha azca diyor.

Apple’a gore bir AirTag’in “sıçramaya, suya ve toza” karşı direnci de kalıcı bir vaziyet değildir ve düzgüsel erozyon ve yıpranma altında zaman içinde solacaktır. Bu, bilhassa pis ya da nemli ortamlarda bir şeyleri yitirme eğiliminiz var ise, değiştirilmeleri gerekeceği anlama gelir.


Kaynak link

Kategoriler