Anasayfa » Google Glass’ın Uzun, Acılı Ölümü Nihayet Geldi teknoones
Teknoloji

Google Glass’ın Uzun, Acılı Ölümü Nihayet Geldi teknoones


10 sene ve oldukca sayıda pazar başarısızlığından sonrasında, Google Glass nihayet öldü. Teknoloji devi, eylül ayında kurumsal sürümünün satışını durdurduğunu ve ürün desteğini geri çektiğini duyurdu. Başlıkların kendileri çalışmaya devam edecek ve üçüncü taraf firmalar platform için uygulamalar geliştirmekte hala serbest olacak, sadece Google’ın artık bununla hiç bir ilgisi olmayacak. Benzer biçimde, cihazlar 16 Eylül’de yahut hemen sonra düşerse, Google onu “mevcut süreç kapsamında” değiştirmeyecek.

Google’ın kendi uygulamalarında birazcık gri bir alan var. “Meet on Glass”, yardımcı çekildikten sonrasında da çalışmaya devam edebilir, sadece yanlışlar oluşursa yahut emek vermeyi durdurursa, Google bunu düzeltmek için hiç bir şey yapmayacaktır.

Glass’ın birkaç versiyonu vardı, sadece hiçbiri ticari bir başarı elde edemedi. Google Glass Enterprise Edition 2, ortalama iki sene ilkin direkt satışa sunuldu ve bu, Google Glass’ın piyasadaki son sürümü. 1.000 $ fiyatla satılan yüksek teknoloji ürünü gözlük, çalışanların detayları görüntülerken ellerini özgür bırakmasını sağlayacak biçimde tasarlandı. Enterprise Edition 2’nin niteliğinde fiyat mutlaka engelleyici olsa da, algılanan kullanışlılık eksikliği yahut gizlilik endişeleri benzer biçimde şeyler sebebiyle öteki sürümler başarısız oldu.

aslına bakarsak son olmayabilir

Google Glass’ın son versiyonu piyasada olmayabilir sadece benzer bir ürün yolda olabilir. Google, uzun zamandır AR kulaklıklarına alaka duyduğunu beyan etti ve kısa sürede hem Samsung bununla beraber Qualcomm ile bir ortaklaşa iş duyurdu. Bu ortaklaşa iş muhtemelen bir Samsung XR kulaklığının piyasaya çıkmasıyla sonuçlanacak olsa da, Google kendi kulaklığını geliştirmekte serbest olacak.

Google’ın AR araştırmalarına ciddi paralar harcamış olduğu ve yeni nesil zeki gözlükler üretmeyi organize ettiği şimdiden söylentiler içinde. Kısa vadeli planları yalnızca Samsung’un bir sonraki AR kulaklığı için yazılım tabanı üretmeyi içerse bile, Kaliforniya merkezli firmanın buna bağlı kalmaktan sevinçli olması pek ihtimaller içinde değil. Orada kendi ürünlerine haiz olmayı seviyor. Pek oldukca telefon Android kullanıyor, sadece Google tekrar de Pixel’i üretme ihtiyacı hissetti. Firmanın AR gözlükleri için de aynı biçimde düşünmesi olası. Bard’ın ifşa edilmesiyle alakalı fiyaskonun bizlere gösterdiği benzer biçimde, Google geride bırakılmaktan da nefret ediyor. Görünüşe gore Apple, bir XR kulaklığı girişimiyle halka açılmaya yakınken, Google’ın oldukca geride olmasını bekleyebilirsiniz.


Kaynak link

Kategoriler