Anasayfa » Florida, Bu Kış Aç Denizayılarını Beslemek İçin Mücadele Ediyor teknoones
Teknoloji

Florida, Bu Kış Aç Denizayılarını Beslemek İçin Mücadele Ediyor teknoones

Birkaç vinyet gösterisi Florida Power & Light’ın Cape Canaveral’daki fabrikasındaki sahneden fazlaca insan faaliyetinin yırtıcı hayatı ne kadar etkilediği. Yüzlerce deniz ayısı, sıcak suların çekmiş olduğu güneydoğu kenarındaki bir giriş kanalında güneşleniyor. Bu deniz ayıları aç. Kirlilik, Hint Nehri Lagünü’ndeki her zamanki deniz çayırı menülerini yok etti. Birçoğu açlıktan öldü: 2021’de Florida’da 1.101 birey öldü ve Aralık 2022 itibarıyla resmi tahmin ortalama 800 ölümdü. Florida Balık ve Yaban Yaşamı Koruma Komisyonu üyeleri kanal süresince onlara marul atıyor.

Çevreyle alakalı kâr amacı gütmeyen Miami Waterkeeper’ın idare edici direktörü Rachel Silverstein, “Bu, durumun ne kadar vahim bulunduğunun simgesi,” diyor. “Ekosistemleri o denli tahrip olmuş ki, kendileri için yemek bulamıyorlar diye yırtıcı bir hayvanı suni olarak beslememiz ihtiyaç duyulan nokta çok aşırı.”

Ek beslenme programı 2022’nin başlarında başladı ve deniz memelisi uzmanlarının “olağandışı ölüm vakası” olarak adlandırdığı durumun devam etmesi sebebiyle bu kış yine başladı. Besleme programından Silverstein, “Muhtemelen denizayılarını canlı tuttu,” diyor, “sadece uzun solukta denizayılarının suni bir gıda kaynağına güvenmek zorunda kalması sürdürülebilir bir vaziyet değil.”

Kalıcı bir düzeltme, kısmen devam etmekte olan uzun bir çevresel restorasyon dönemini gerektirecektir – sadece bu, mahalli etraf savunucularını eyalet ve federal siyaset yapıcılarla anlaşmazlığa düşüren büyük bir görevdir. Florida kıyılarının ve insan sakinlerinin fazlaca sevilmiş olduğu deniz ineklerinin özellikleri yardımıyla bu kompleks bir bölgedir.

Floridalıların çoğunluğu gibi deniz ayıları da su sıcaklığı hikayesinde titizdir. Bunun sebebi, vücut yağlarının fazla olmamasıdır. Florida Internasyonal Üniversitesi’nde deniz biyoloğu ve doktora adaylığı bulunan Aarin-Conrad Allen, “İnsanlar onun büyük bir deniz memelisi bulunduğunu düşünüyor, bundan dolayı balina, yunus, fok yahut deniz aslanı benzer biçimde fazlaca fazla balina hasım var” diyor. İyi yalıtılmadıkları için, su ortalama 68 Fahrenheit derecenin dibine düştüğünde, daha sıcak yerlere kıvrılacaklar. “İşte bu nedenle bu enerji santrallerine gidiyorlar,” diyor ve Florida’nın feza kıyısından ortalama 160 mil aşağıya uzanan Indian River Lagoon’a bu kadar fazlaca insanı çeken şey de bu.

Sadece son 50 yılda, Indian River’a ev sahipliği icra eden Brevard County’nin insan nüfusu nerede ise üç katına çıktı. İnsan faaliyetleri aynı anda bölgede tarımı artırdı, deniz ayılarını yaralayan daha çok tekne kazasına yol açtı (bunların yüzde 96’sında minimum bir pervane izi var), Florida’nın zamanı Everglades’ini kuruttu ve su yollarını kirletici maddelerle doldurdu. Florida gözenekli bir ana kaya üstünde oturduğundan (“temelde İsviçre kaya peyniri”, diyor Silverstein), su ve kirleticiler kolayca yer altı sularına göç eder. “Yüzeyde olan her şey yer altında da oluyor” diyor.

Bu, tarımsal boşalım ve kanalizasyon sızıntılarının yakın sulardaki fosfor ve nitrojen benzer biçimde gıda seviyelerini yükselttiği anlamına geliyor. Bu extra gübre, güneş ışığının deniz otlarına ulaşmasını engellemiş olan mikro alg çiçeklerini harekete geçirir. Ölü deniz yosunu, çiçekleri daha çok dölleyebilir. Bu kirlilik dizisi, Florida’nın bitkiler ve otçullar için ekosistemini istikrarsızlaştırdı; bilim insanları, Hint Nehri Lagünü’nün birtakım kısımlarında deniz çayırlarının ortalama yüzde 95’inin öldüğünü tahmin ediyor. Onlar olmadan deniz ayıları da ölüyor.

Kategoriler