Anasayfa » Evet, iş ararken şirket değerleri ve vizyonu önemlidir
Teknoloji

Evet, iş ararken şirket değerleri ve vizyonu önemlidir

Elon Musk’ın bu yılın başlarında Twitter’ı devralması, kumların çalışanların ayaklarının altından ne kadar çabuk kayabileceğine parlak bir ışık tuttu.

“Twitter’ın önümüzdeki aylarda pek çok aptalca şey yapacağını lütfen unutmayın. SpaceX CEO’su “İşe yarayanları koruyacağız ve yaramayanları değiştireceğiz” misyonunu tweetledi Twitter 2.0 için. Şimdiye kadar bu değişikliklerden bazıları toplu işten çıkarmaları içeriyordu, bunlardan bazıları şimdi işçilerin kendilerine uygun fesih bildirimi veya yeterli kıdem tazminatı verilmediğini söyleyen işçiler tarafından açılan davalarla sonuçlanıyor.

Musk ayrıca, tartışmalı bir kamuoyu yoklamasının ardından eski başkan Donald Trump’ı platforma geri getirdi ve personele e-postayla gönderilen bir ferman da dahil olmak üzere, ileriye dönük olarak “son derece sert olmaları gerekecek” bir dizi değişiklik getirdi.

Valensiya’da TNW’ye Katılın!

Teknolojinin kalbi Akdeniz’in kalbine geliyor

Geçen hafta, Twitter’ın San Francisco ana üssündeki çalışanlar, yatak odalarına dönüştürülmüş konferans salonlarıyla karşılandı. Dağınık şilteler, “sıkıcı” perdeler ve toplantı odası tarzı telepresence monitörler içeren bu, Musk’ın işlerin tam olarak nasıl ilerleyeceğine dair yeni vizyonu gibi görünüyor.

Artık bu kadar çok çalışan ya kendi iradeleriyle işten ayrılırken ya da kendilerine işten ayrılmaları için bildirimler yapılırken, Twitter’ın eski dahili sloganı olan #çalıştığın yeri sev, kalan işçiler için boş geliyor olmalı.

Özgünlük önemlidir

Özellikle genç çalışanlar için, hem vizyon hem de değerler söz konusu olduğunda, çalıştıkları şirket ve kurumların ön planda olması gerçekten önemlidir. 2021 Gartner araştırmasına göre, çalışanların yüzde ellisi pandeminin işverenlerine yönelik beklentilerini değiştirdiğini bildiriyor.

Gallup ayrıca 13.000’den fazla işçiye yeni bir işveren tarafından teklif edilen bir işi kabul edip etmemeye karar verirken onlar için en önemli olan şeyin ne olduğunu sordu ve yanıt verenlerin %42’si “kuruluşun çeşitli ve her türden insanı kapsadığını” söyledi.

Özellikle, artık çalıştıkları şirketlerin ve kurumların, iş gücü arasında teşvik ederken aynı değerleri ve vizyonları destekleyen, iyilik için gerçek güçler olmasını bekleyenler Y Kuşağı ve Z Kuşağı çalışanları.

Bu, şirketlerin değerleri konusunda açık olmaları gerektiği anlamına gelir. D&I (çeşitlilik ve içerme) veya eşitlik, çeşitlilik, içerme ve aidiyet (EDIB) ve ayrıca ESG (çevresel, sosyal ve yönetişim) ile ilgili net politikalar ve yönergeler iletmelidirler.

Ve şirketlerin gerçekten adım atması gerekiyor: Y kuşağının 2025 yılına kadar işgücünün %75’ini oluşturması bekleniyor ve 2030 yılına kadar Z Kuşağı işçilerinin işgücünün %30’unu oluşturması bekleniyor; değerleriyle örtüşen bir şirket.

Huawei’nin Goldsmiths Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğü 2018 Birleşik Krallık araştırması bunu destekliyor. Birleşik Krallık genelinde 2.000 Z Kuşağından gelen yanıtlara dayanan veriler, bu grubun paradan çok iş tatmini ve sosyal fayda için çalışmakla motive olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

İyi giden şirketler

Kibar olmak güzel olsa da, işin aslı şu ki, bir şirket değerlere yöneldiğinde, sonuç olarak fayda sağlar. Workbuzz tarafından yapılan bir araştırmaya göre D&I, kurumsal başarının açık bir itici gücüdür.

Çeşitliliğe sahip bir üst düzey ekibe sahip olmak karlılıkla güçlü bir şekilde ilişkilidir ve kapsayıcı liderler, ekip performansında %17’lik bir artışın yanı sıra ekip işbirliğinde %29’luk bir artış sağlayabilir.

Çalışma aynı zamanda engelli katılımına odaklanan kuruluşların satışlarını rakiplerinden 2,9 kat daha hızlı artırdığını ve 4,1 kat daha hızlı kar elde ettiğini ortaya çıkardı. Şirketlerin, özellikle D&I söz konusu olduğunda, herkese uyan tek bir çözüm ve ulaşılması gereken bir “nihai durum” olmadığını akılda tutmaları gerçekten önemlidir – bu çalışmanın devam etmesi gerekir.

Peki, değerlerin ve vizyonun önemli olduğu bir şirkete geçmek istiyorsanız hangi şirketlere bakmalısınız?

Google’daki ilk çalışan kaynak grubu Gayglers’dı (daha sonra Google’da PRIDE olarak yeniden adlandırıldı) ve LGBTQ+ Google çalışanları tarafından oluşturuldu. Şirket, eşcinsel evlilik adına konuşarak hareket etmeye devam etti ve 2011’de geçiş prosedürlerini ve tedaviyi de kapsayacak şekilde transseksüelleri kapsayan sağlık yardımlarına öncülük etti. Google’daki mevcut fırsatları buradan görüntüleyin.

ESG söz konusu olduğunda, Apple ilerleme kaydediyor. Şirketin 2030 yılına kadar karbon nötr hale gelme konusunda iddialı bir hedefi var ve şu anda ürünlerinde kullanılan malzemelerin yaklaşık %20’sinin geri dönüştürülmüş içerikten yapıldığını söylüyor. Ayrıca 2021’de karbon ayak izini 2015’e kıyasla %40 azalttı. Şimdi Apple’daki tüm iş ilanlarına göz atın.

Profesyonel hizmetler firması Accenture, Refinitiv Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Endeksi’nde beş yılda üçüncü kez 1 numara seçildi. 2025 yılına kadar cinsiyet açısından dengeli bir iş gücüne sahip olmayı taahhüt eder ve engelli insanları, engelsiz bir iş yeri için en son teknolojiye, kaynaklara ve eğitime erişebilir. Şirketin ayrıca LGBTIQ+, yetersiz temsil edilen topluluklar ve ruh sağlığı ve zindelik için destek politikaları vardır. Accenture’ın tüm açık rollerini burada görün.

Teknolojide daha fazla harika fırsat için The House Of Talent Job Board’u bugün ziyaret edin

Kategoriler