Anasayfa » En İyi 7 Taşınabilir Harici Depolama Sürücüsü (2023): SSD’ler, Sabit Sürücüler, Sağlam teknoones
Teknoloji

En İyi 7 Taşınabilir Harici Depolama Sürücüsü (2023): SSD’ler, Sabit Sürücüler, Sağlam teknoones

Şayet koşuyorsan dizüstü bilgisayarınızda depolama kapasitesi kalmadıysa yahut verilerinizi yedeklemeniz ve bigün düzenleyeceğiniz videolardan oluşan birikmiş listeyi depolamanız gerekiyorsa (vallahi billahi), harici bir durağan(durgun) şoför sorununuzu çözebilir. Problem şu ki, fazlaca ucuzdan fazlaca pahalıya kadar değişen yüzlerce şoför seçeneği var – hangisi ihtiyaçlarınız için doğru? İş akışınız için en iyi taşınabilir depolama sürücülerini bulmak için değişik kullanım durumlarını göz önünde bulundurarak düzinelerce kontrol ettim.

Fotoğraflarınızı Yedekleme ve Servisler Içinde Nakliyat, Dijital Hayatınızı Yedekleme ve iPhone’unuzu Yedekleme benzer biçimde öteki kılavuzlarımıza göz atmayı ihmal etmeyin.

Mart 2023’te güncellendi: Crucial X8 taşınabilir SSD’yi ve Western Digital’in SN 850X dahili sürücüsünü ekledik.

İçindekiler

Gear okuyucuları için hususi öneri: 1 senelik üyelik KABLOLU 5 $ için (25 $ tenzilat). Buna süresiz erişim dahildir KABLOLU.com ve matbu dergimiz (dilerseniz). Abonelikler, her gün yaptığımız işi finanse etmeye destek sağlar.

Hikayelerimizdeki linkleri kullanarak bir şey satın alırsanız komisyon kazanabiliriz. Bu, gazeteciliğimizi desteklemeye destek sağlar. Daha çok informasyon edin.

Bu kılavuzun bunun için bulunduğunu biliyorum. taşınabilir durağan(durgun) diskler ve bu ne olursa olsun taşınabilir değil, fakat bana katlanın. Önerdiğimiz artımlı yedeklemeler için taşınabilirlik en mühim önceliğiniz değildir. Ve tipik olarak, yedekleme yazılımınız bir gecede çalışır, bu yüzden hız da çok önemli bir unsur değildir. Bu nedenle öneri ettiğim ilk şoför bu Western Digital Elements.

On yılı aşkın bir süredir verilerimin artımlı yedeklemelerini yapmak için WD Elements masaüstü durağan(durgun) diskinin birtakım varyasyonlarını kullanıyorum. Büyükler ve harici güç gerektiriyorlar fakat bunlar kullandığım en ucuz, en emin sürücülerden bazıları. Depolama seçenekleri 20 terabayta kadar menfaat. Yalnız tutarları denetim ettiğinizden güvenli olun; bazı zamanlar 10 hatta 12 terabaytlık bir diski daha fazlasına haiz olamayabilirsiniz.

Öteki Mükemmel Yedekleme Sürücüleri

  • Seagate Taşınabilir 8 TB HDD 166 Dolar: Seagate, başka bir emin disk üreticisidir. Daha çok yedeğe haiz olmaktan hiç zarar gelmez ve birden fazla yedekleme istiyorsanız, değişik markaların sürücülerini kullanın, zira bu her ikisinin de aynı anda arızalanma olasılığını azaltacaktır. Bu 8 terabaytlık model çoğu zaman ortalama 150$’a satılıyor.
  • Western Digital Elements 5 TB Taşınabilir HDD, 110 Dolara: Ek olarak Western Digital sürücüsünün fazlaca daha taşınabilir bir sürümünü fazlaca daha ucuza edinebilirsiniz ve en iyi seçimimizin aksine harici güç gerektirmez.

Bu Crucial diskler benim en sevdiğim taşınabilir disklerdir. Makul fiyatlılar (taşınabilir bir SSD için) ve hızlılar. Daha yüksek okuma hızlarıyla kontrol ettiğim tek şoför SanDisk Extreme Portable SSD idi (aşağıya bakın). Bunlar hafiftir, bu da evden uzakta çalışırken ülkü oldukları demektir. Video klipleri depolamak için bir adet kullanıyorum ve onları diskten derhal düzenleyecek kadar süratli. Tek dezavantajı plastik yapıdır. Birçok damladan sağ çıkmasını beklemeyin. Çantanıza girmesinden endişeleniyorsanız, yastıklı bir çanta alın. Denemedim, fakat bunun benzer biçimde 15 dolara fazlaca şey var.

Ek olarak Mükemmel

  • Crucial X8 2 TB SSD 130 Dolar: Crucial’ın X8’i, onu X6’dan mühim seviyede daha süratli meydana getiren bir NVMe flash şoför kullanır. Ek olarak, X6’nın plastiğinden daha çok koruma sağlayacak tamamen metal bir muhafazaya haizdir. Bu şoför, ağırlık (ağırlığın ortalama iki katı) ve fiyat haricinde her yönden X6’dan daha iyidir, sadece 2 TB model için sık sık ortalama 130 Amerika dolarına düşmüş olduğu düşünüldüğünde, X6 yerine almaya kıymet olabilir.

SanDisk’in bu taşınabilir sürücüsü, kontrol ettiğim öteki her şeyi geride bırakıyor. Hafiftir ve IP22 dereceli muhafazaları yardımıyla hareket halindeyken hayata ayak uydurur. Bu en ucuz şoför değil, sadece sahada geri geri gidiyorsanız ve bunu olabildiğince süratli yapmak istiyorsanız, bu sizin için en iyi bahistir. Bu sürücülerin kimilerinden daha azca kompakt fakat çantamda takip etmeyi kolaylaştırdığı için bunu seviyorum.

Öteki Süratli Sürücüler

Bir sırt çantasında yahut kamera çantasında ıslanabilecek yahut sert yüzeylere düşebilecek bir sürücüye ihtiyacınız var ise, OWC sürücüleri en iyi seçiminizdir. Burada bir kazanan kura çekmek zor, zira pek fazlaca sağlam seçenek var, sadece OWC’nin Elektron diski karşılaştırma testlerinde diğerlerini azca farkla geride bıraktı. Ek olarak, alüminyum kasanın içerisindeki sürücüyü değiştirebilmenizi de seviyorum (deşifre etmek kolaydır), doğrusu bundan iki sene sonrasında daha süratli bir çıplak SSD alıp Elektron’a bırakabilirsiniz.

Hem fizyolojik aynı zamanda depolama alanı açısından daha büyük bir şoför istiyorsanız, OWC’nin Envoy Pro FX’i (1 TB için 245 Dolar) da mükemmel bir seçim yapar. Daha da hızlıdır ve 4 TB’a kadar boyutlarda gelir, sadece ikincisi size şaşırtıcı bir 900 $ geri getirecektir. Bir çok için, 2 TB’lık model bolca, sadece tekrar de 400 dolardan pahalı. IP67 derecelidir ve makul seviyede düşmeye karşı korumalıdır. (“Askeri standart” ile alakalı bütün iddiaları birazcık kuşkuyla karşılayın – aslen bağımsız testler meydana getiren kimse yok, bu da OWC’yi seçmemek içindir, zira her “sağlam” şoför üreticisi bu şekilde şeyler iddia ediyor.) Beni en fazlaca ne etkiledi? Sadece bu şoför, ağır bir yük altında bile (direkt sürücüden 4K video çekimi tanzim etmek benzer biçimde) ne kadar inanılmaz derecede soğuk kalıyor.

Öteki Sağlam Seçenekler

  • Sabrent Rocket Nano 1 TB SSD 120 Dolar: Bunu hakkaten beğendim. OWC’den daha ufak ve birazcık daha hızlıdır, sadece iki dezavantajı vardır. Birincisi, hakkaten ısınabilmesidir. Onunla kucağınızda çalışmaya çalışıyorsanız, düpedüz rahatsız edici olabilir. Öteki mesele, bazı zamanlar bilgisayarım tarafınca tanınmanın yavaş olmasıdır. Bunun için bir model bulamadım; bazı zamanlar derhal ortaya çıktı ve öteki zamanlarda birkaç dakika sürdü. Bu şeyler sizi rahatsız etmiyorsa, bu şoför minicik, daha ucuz ve yastıklı bir lastik kılıfla beraber geliyor.

Yukarıdaki her yere gidebileceğiniz sürücüler, fotoğrafçılar ve kameramanlar benzer biçimde sahada yedekleme yapması ihtiyaç duyulan kişiler için sağlam bir çözümdür. Sadece daha çok konfor istiyorsanız, LaCie’nin bu yastıklı sürüşü uzun süredir gezginlerin gözdesi olmuştur. LaCie, hem SSD versiyonu aynı zamanda geleneksel dönen şoför versiyonu yapar. Gece yedeklemelerinde olduğu benzer biçimde hız bir mesele değilse, o halde daha ucuz dönen şoför daha mantıklıdır. Süratli olması ihtiyaç duyulan bir resim çekiminin yahut benzer bir durumun ortasında hakkaten yedek alıyorsanız, SSD sürümü tam dilediğiniz benzer biçimde.

Öteki Yastıklı Seçenekler

  • Samsung T7 Shield 2 TB SSD 138 Dolar: LaCie’nin sağlam diskleri kadar dolgulu değildir, sadece daha ucuzdur ve hemen hemen aynı hızı sağlar. IP65 derecesine haizdir, bu da yağmurda sorunsuz olduğu ve toz ve kumdan korunduğu demektir. T7 serisi, donanım tabanlı şifreleme benzer biçimde yerleşik emniyet özellikleriyle dikkat çekiyor, sadece Touch modelinin aksine Shield’de parmak izi okuyucu yok. Yeniden de, LaCie’nin tam dolgulu korumasına ihtiyacınız yoksa ve birazcık tutum etmek istiyorsanız, T7 Shield iyi bir seçenektir.

Bu kategoriyi bir parça tuzla alın. Buradaki sürücülerin bir çok oyun oynamak için oldukça iyi çalışacaktır (bir tek karşılayabildiğiniz en süratli olanı kullanın). Hem de, Western Digital’in yeni P40’ının altında birtakım mükemmel RGB ışıkları var, şayet sıkışıklığınız böyleyse. Testlerimde bunun güç tüketimi üstünde herhangi bir tesiri olmadı.

Hıza ulaşınca, testlerim tutarsızdı. Bu şoför, hem Envoy Pro’yu aynı zamanda Samsung T7’yi kolayca geride bırakan, sadece öteki zamanlarda (en azından karşılaştırmalı değerlendirmelerde) tıkanmış benzer biçimde gözüken hızlara haiz. Reel dünya kullanımında, devamlı olarak karşılaştığım tek darboğaz, büyük oranda veri aktarımında bir miktar rötar oldu. Bu, bazıları için anlaşmayı bozabilir, sadece fiyat için bu fazlaca sağlam bir seçim olmaya devam ediyor.

Dizüstü bilgisayarınıza daha büyük bir SSD takmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan tek şey, çoğu zaman yukarıda listelenen kasalara haiz sürücülerden daha ucuz olan çıplak bir sürücüdür. Anlamanız ihtiyaç duyulan ilk şey, bilgisayarınızın hangi sürücüyü kullandığıdır. Öğrenmek için üreticinizin belgelerine bakın. Deneyimlerime bakılırsa, en yaygın şekil faktörü, yukarıdaki görüntüdeki uzun ince şoför olan M.2 2280’dir. Daha kompakt dizüstü bilgisayarlar benzer sadece daha kısa M.2 2242 tasarımını kullanabilir. Satın almadan ilkin gereksinim duyduğu sürücüyü onaylamak için PC’nizi yine deneyin. Piyasada bunlardan bir ton var ve hemen hemen birçoğunu kontrol edecek zamanım olmadı, sadece şimdiye kadar denediğim yarım düzine arasından Western Digital’in WD Black serisi hız açısından öne çıktı ve öyleki değiller fazlaca sıcak çalıştırın.

SN 770 M.2 2280, son aşama süratli olan testlerimde saniyede 5.100 MB hıza ulaştı. Video tertip yahut oyun oynama benzer biçimde yoğun şoför gerektiren birçok vazife yapıyorsanız, bu şoför paraya kıymet. Şu anda alabileceğiniz en büyük sürüm 2 TB, sadece hız artışı düşünüldüğünde fiyat makul. Onu birkaç aydır ana sürücüm olarak kullanıyorum ve 5.2K video çekimi tertip ve yazılım derleme dahil, yaptığım her şey için yeterince süratli bulunduğunu gördüm. Benim favori bölümüm? Oldukca azca sıcaklık üretir. Eski Dell XPS 13’üm, kucağımla içinde bir şey olmadan kullanılamayacak kadar ısınırdı. Artık videoyu dışa aktarmaya başlayana kadar ısınmıyor, sadece sonlanmış olur bitmez hızla soğuyor.

Lüks Yükseltme

  • Western Digital SN850X 2 TB SSD 100 Dolar: Bu şoför o denli süratli feryat atıyor ki testlerimi iki kere yapmak zorunda kaldım zira ilk sonuca inanmadım. Western Digital saniyede 7.300 MB’a varan okuma hızları iddia ediyor ve karşılaştırma testlerinde bu diskin neticeleri yaklaştı. Buradaki hızdan tam olarak istifade etmek için PCIe 4.0 SSD kalitesini destekleyen bir sisteme ihtiyacınız olacak, sadece talep eder masaüstü PC talep eder PlayStation’ınız olsun, bir oyun sistemini yükseltmek istiyorsanız bu mükemmel bir şoför.

Doğru durağan(durgun) diski kura çekmek, üç şeyi dengelemekten geçer: hız, ebatVe fiyat. Her gece yedekleme yapıyorsanız, hızın muhtemelen bir önemi yoktur. Bir noktaya kadar bulabileceğiniz en ucuz sürücüyü seçin. Sürücüler sonsuza kadar sürmez, sadece bazıları ne olursa olsun ötekilerden daha uzun süre gelir. Seagate, Western Digital, Samsung ve burada yer edinen ötekiler benzer biçimde iyi bir üne haiz malum markalara bağlı kalmanızı tavsiye ederim. Bu, kısmen deneyime ve kısmen de Backblaze’in senelerdir yayınladığı şoför yanlışı verilerine dayanmaktadır. Backblaze, müşterilerin verilerini yedekleyen çok önemli oranda durağan(durgun) diskten geçer ve tutanağı okumaya kıymet. Çıkarım sıradan: Bildiğiniz isimlere sadık kalınca.

Hız fiyatı aşıyorsa, burada listelediğimiz katı hal sürücülerine bakmak istersiniz. SSD’lerin bir tek hız pozitif yanları yoktur. Ek olarak hareketli parçalardan da yoksundurlar, bu da yoldaki bir çantadaki çarpmalara ve düşmelere dönen tahriklerden daha iyi dayanacakları demektir. Dezavantajı ise daha süratli yıpranmalarıdır. Bir SSD’ye her yazma işlemi, doğrusu ona bir şey kaydettiğinizde, sürücüyü gerçekleştiren bir bir NAND hücrelerini birazcık bozar ve bu da onu dönen bir sürücüden birazcık daha süratli yıpratır. Ne kadar süratli, onu iyi mi kullandığınıza bağlıdır. Hem de, 5 yaşından büyük birkaç SSD’m var ve bu vakit süresince bu tarz şeyleri günlük yedeklemeler için kullandım. Hiçbirinde herhangi bir mesele olmadı.

Dönen bir şoför yerine bir SSD’ye mi ihtiyacınız var? Yanıt hemen hemen daima evettir – şayet karşılayabiliyorsanız. Sadece tertipli olarak çalıştığınız herhangi bir şoför için bilhassa kullanışlıdırlar: ana önyükleme sürücünüz, belgeleri tanzim etmek için kullandığınız harici bir şoför ve süratli olmalarına ihtiyacınız var ise yedeklemeler için.

Kaynak link

Kategoriler