Anasayfa » Duelyst Artık Açık Kaynaklıdır ve Tüm Niyet Ve Amaçlar İçin Kamu Malıdır teknoones
Oyun

Duelyst Artık Açık Kaynaklıdır ve Tüm Niyet Ve Amaçlar İçin Kamu Malıdır teknoones

Counterplay Games bu ilan ile kelimenin tam anlamıyla tarih yazdı.

Counterplay Games, piyasaya sürmek için ender bir hamle yapmış oldu düellocubeş sene ilkin gösterilen bir oyun, aleni kaynak ve amme malı.

Counterplay Games, hem de Tanrının düşüşü video oyunları, Blizzard’ın eski geliştiricileri, bilhassa baş imalatçı Keith Lee tarafınca kuruldu. düellocu ilk projeleriydi, güruh tabanlı dövüşe odaklanan ve koleksiyonluk bir kart oyunu unsuru içeren sıra tabanlı bir strateji. düellocu tamamen Kicstarter tarafınca finanse edildi ve Counterplay, yayıncılık ve marketing görevlerini yerine getirmek için Bandai Namco ile bir antak kalma yapana kadar başlarda kendi haline gösterildi.

Counterplay yayınlamadan derhal ilkin yapmak için arama yapmış oldu düellocu oynaması parasız, bu modelin daha çok güncellemeyi daha süratli bir halde almalarını sağlayacağını korumak için çaba sarfediyor. 28 Nisan 2016’da gösterildi. Sonucunda altı genişletme yayınlayabildiler ve oyunu Windows ve OS X’e getirdiler. Bir iOS sürümü gösterildi, sadece hemen sonra kaldırıldı.

27 Şubat 2020’de Counterplay sunucuları kapattı. düellocuoyunun oyuncu sayılarının düştüğünü ve artık kendini sürdürecek kadar karlı olmadığını ortaya koyuyor.

Yeni bir YouTube videosunda, Counterplay’den JuveyD’den AKA Richard Heyne, firmanın oyunu aleni kaynak oluşturmaya karar verdiğini beyan etti. Richard’ın açıklamış olduğu şeklinde, hiç bir ücret yahut telif tutarı ödemeden kendi oyunlarını yapmak için oyunu topluluklarının kullanımına sunuyorlar.

Aslen oyun ve kaynak kodu, Creative Commons sıfır (CC0) lisansı dibine yerleştirildi. CC0 lisansı, Creative Commons’ın fikri iyelik sahiplerinin eserlerini kamuya aleni hale getirmelerine imkan tanıyabileceği en yakın noktadır. Fikri hak sahiplerinin bu biçimde haklarından feragat etmesine muayyen yasa yahut yönetmeliklerin olanak vermediği durumlarda yedek eşdeğer lisans olarak çalışır. Bayağı bir ifadeyle, oyun ve bütün varlıkları artık fiilen amme malıdır.

Bu, hayranların oyunun kendi modlarını ve sürümlerini yapmalarına ve bunun için kendi sunucularını çalıştırmalarına izin verilmesinden daha fazlası anlama gelir. Bu, büyük yahut minik herhangi bir geliştiricinin yahut stüdyonun artık kullanabileceği anlama gelir. düellocu kendi oyunlarını yapmak için kod ve varlıklar. Örnek olarak, Square Enix’i yahut Keith Lee’nin özgün firması Blizzard’ı bu varlıkları hemen sonra satabilecekleri yeni oyunlar yapmak için kullanmaktan alıkoyan kimse yok.

Benzer biçimde birçok çevrimiçi oyun olayı olsa da düellocu Resmi sunucular kaldırıldıktan aylar ve seneler sonrasında fandom yardımıyla çevrimiçi olarak idame eden bu, muhtemelen kısa sürede yayımlanan bir oyunun derhal amme malı haline geldiği ilk vaziyet. Counterplay Games’in oluşturması inanılmaz bir emsal. Aynı zamanda, Kickstarter tarafınca finanse edildiğini ve hayranların en başından beri oyunun gelişiminin bir parçası bulunduğunu düşündüğünüzde, bu oldukca mantıklı geliyor. Gelecekte de bu yolu izleyecek başka kitlesel fonlama oyunları olup olmadığını merak ediyor.

Ilan videosunu aşağıdan izleyebilir ve bütün oyun dosyalarının, kaynak kodlarının ve CC0 lisansının bulunmuş olduğu github deposuna buradan göz atabilirsiniz.

Kaynak: YouTube

Kategoriler