Anasayfa » Daha Akıllı Robotlar İçin Sadece İnsanları Ekleyin teknoones
Teknoloji

Daha Akıllı Robotlar İçin Sadece İnsanları Ekleyin teknoones

fizyolojik uzaktan çalıştırma Kanada, Vancouver merkezli Sanctuary AI’ye gore robot gelecekte mühim bir iş haline gelebilir. Firma ek olarak bunun, robotları şu anda (mekanik) ulaşamayacakları görevleri iyi mi gerçekleştireceklerini eğitmenin bir yolunu sağlayabileceğine inanıyor ve bazılarının insan düzeyinde suni zekanın kilidini açmak için lüzumlu bulunduğunu iddia etmiş olduğu benzer biçimde, makinelere fizyolojik bir dünya duygusu aşılıyor. .

Endüstriyel robotlar kuvvetli, duyarlı ve sıklıkla inatla salaktır. Duyarlı manipülasyon görevlerini gerçekleştirmek için ihtiyaç duyulan türde kesinlik ve cevap verebilirliği uygulayamazlar. Fabrikalarda robot kullanımının kısmen sınırı olan olmasının ve iPhone’ların bağırsaklarına bütün garip parçaları birleştirmek için hala bir insan işçi ordusu gerektirmesinin sebebi kısmen budur.

Sadece bu tür işler insanoğlu için hiç bir şey değilse, niçin işi yapmak için bir algoritma tasarlamanın karmaşıklığından vazgeçmiyorsunuz?

İşte Sanctuary’nin robotlarından biri – bir insansı robotun üst yarısı – bir takım karmaşa manipülasyon rolü yapıyor. Monitör haricinde, VR kulaklığı ve sensör yüklü eldivenler giyen bir insan robotu uzaktan çalıştırıyor.

Sanctuary kısa bir müddet önce robotlarından birinin ilk “reel dünya” testini, bunun benzer biçimde bir insansıyı girişimin genel merkezine o kadar da uzak olmayan bir mağazada çalıştırarak gerçekleştirmiş oldu. Firma, uzaktan fizyolojik iş yapmayı olası kılmanın, bugün birçok firmanın görmüş olduğu işgücü eksikliklerini gidermeye destek olabileceğine inanıyor.

Birtakım robotlar, ile alakalı yazdığım benzer biçimde, takılıp kaldıklarında insanlardan birtakım uzaktan yardım alıyorlar. AI’nın sınırları, restoranlarda, ofislerde ve sokakta teslimat katırı olarak çalışan robotların olağandışı durumlar karşısında şaşkına dönmesi demektir. Mesela, tamamen otonom sürüşü kaldırmanın zorluğu, birtakım firmaların uzaktan kumandalı kamyonları yollara çıkarmak için çalmış olduğu anlamına geliyor.

Sanctuary’nin kurucuları Geordie Rose ve Suzanne Gilbert, 2020’de otomasyonu yoğun bir halde kullanan bir İngiliz süpermarket şirketi olan Ocado tarafınca satın alınan robotik teleoperasyon meydana getiren başka bir firma olan Kindred’ı yönetti. Bu videoda ikili, firmanın geçmişi ve gelecek planları ile alakalı konuşuyor.

Gaye, sonucunda robotları tele çalıştıran insanlardan elde edilmiş verileri kullanarak algoritmalara otonom olarak daha çok vazife yapmayı öğretmektir. Sanctuary’nin CTO’su Gilbert, makinelerde insan benzeri zekaya ulaşmak için onların fizyolojik dünyayla etkileşime girmelerini ve ondan öğrenmelerini gerektireceğine inanıyor. (Üzgünüm, ChatGPT.)

ChatgGPT’nin arkasındaki firma olan OpenAI, uzaktan çalıştırılan insansılarla da ilgileniyor. İnsan benzeri bir robot geliştiren bir teşebbüs olan 1X’e 23,5 milyon dolarlık bir yatırıma liderlik ediyor. OpenAI COO’su ve OpenAI Başlangıç ​​Fonu yöneticisi Brad Lightcap, “OpenAI Başlangıç ​​Fonu, 1X’in işin geleceği üstündeki yaklaşımına ve etkisine inanıyor” diyor.

ALOHA teleoperasyon sistemi.Tony Zhao/UC Berkeley’in izniyle

İnsanların teleoperasyonda robotlara yardım etmesi için, birey ile makine arasındaki işbirliğini kolaylaştıracak suni zekanın da geliştirilmesi gerekebilir. UC Berkeley’de destek doçent olan Chelsea Finn, kısa zaman ilkin uzaktan kumandalı ucuz robot kollarının sorunsuz ve doğru bir halde çalışmasına izin vermek için makine öğrenimini kullanmayı içeren büyüleyici bir inceleme projesinin ayrıntılarını paylaştı. Teknoloji, insanların daha çok vaziyet için robotları uzaktan çalıştırmasını kolaylaştırabilir.

Tüm gün bir robotu uzaktan çalıştırmaktan pek hoşlanacağımı sanmıyorum – bilhassa de o robotun bigün dönerek beni kapıdan atacağını bilseydim. Sadece bu, daha çok insan için evden emek vermeyi olası kılabilir ve ek olarak muayyen iş türlerini daha geniş çapta erişilebilir hale getirebilir. Alternatif olarak, işyerinin potansiyel olarak distopik bir geleceğine dair bir düşünce edinmiş olabiliriz.

Bu, WIRED’in Fast Forward haber bülteninin bir sürümüdür, Will Knight tarafınca gelecekten haftalık bir gönderim olup, AI ilerlemelerini ve hayatımızı değiştirecek öteki teknolojileri keşfeder.

Kaynak link

Kategoriler