Anasayfa » Çin’deki Covid Krizi Dünyanın Geri Kalanı İçin Ne İfade Ediyor? teknoones
Teknoloji

Çin’deki Covid Krizi Dünyanın Geri Kalanı İçin Ne İfade Ediyor? teknoones

Tehlike, Covid’in evvelde virüse nispeten azca maruz kalan yeni bir popülasyon vesilesiyle birdenbire yayılmasının, Alfa, Delta şeklinde pandeminin çehresini değişiklik yapma potansiyeline haiz yeni bir “süper değişkenin” ortaya çıkmasına yol açacağıdır. , ve virüsün Omicron formları daha ilkin yapmış oldu. Sadece bunun olması için mühim bir risk olup olmadığı net değil.

2020’de Cambridge Üniversitesi’nde klinik mikrobiyoloji profesörü olan Ravi Gupta, dergide bir yazı yayınladı. Tabiat virüsün bağışıklık sistemi zayıflamış birinin bedeninde kalmış olduğu ve çoğaldığı kronik SARS-CoV-2 enfeksiyonlarının, virüse gelişmesi için daha büyük bir fırsat sağladığını gösteriyor. Gupta, “Bir milyar yeni enfeksiyon, daha çok kronik enfeksiyon için daha çok fırsat anlamına geliyor” diyor. “Yeni, potansiyel olarak sorunlu varyantlar yapmak için rakam oyununu virüs lehine yükseltiyorsunuz.”

Sadece Cowling, Çin’deki bağışıklık seviyesinin dünyanın geri kalanından oldukça daha düşük olması sebebiyle, virüsün evrim geçirmesine ihtiyaç duymadan nüfus içerisinde yayılmasının nispeten basit olacağını korumak için çaba sarfediyor. Yeni bir süper değişken ortaya çıkarsa, daha çok insanoğlunun hem aşılama aynı zamanda önceki enfeksiyon yöntemiyle bağışıklık oluşturduğu Şimal ABD ya da Avrupa’dan gelme olasılığının daha yüksek olabileceğini söylüyor.

Gupta, “İçgüdülerim, büyük bir yeni varyantın riskinin muhtemelen Çin’de daha yüksek olmadığı yönünde” diyor. “Mesela Birleşik Krallık’ta, şayet Covid yayılmaya devam edecekse, önceki Omicron dalgalarından ve bütün alt varyantlarından bağışıklığın çevresinde yeni bir istikamet ve yol bulması gerekirken, Çin’de aslına bakarsan çok sevinçli bir halde yayılıyor.”

Yeni bir süpervaryant ortaya çıksa bile, bilim insanları bunun halihazırda var olandan daha çok ya da daha azca öldürücü olup olmayacağından güvenli değiller. Geçen sene, Gupta ve meslektaşları Omicron’un öncekilerden daha azca öldürücü bulunduğunu gösterdi şundan dolayı akciğer hücrelerini o denli bereketli bir halde enfekte etmiyor. “Bunun yerine burun hücrelerini enfekte ediyor” diyor. “Omicron, üst teneffüs yollarında bulunan bir yolu seçti, bundan dolayı daha azca şiddetli ve oldukça, oldukça iyi iletiyor.”

Sadece Gupta, bunun virüsün bütün seyrinin daha azca şiddetli hale geldiği anlamına gelmediği hikayesinde uyarıyor ve daha öldürücü olan bağışıklıktan kaçan bir versiyonun ortaya çıkmasının biyolojik olarak hala makul bulunduğunu söylüyor. “Virüsün tamamen patojenik hale gelmemesi için evrimsel bir niçin yok” diyor.

Kesinlikle, Çin’deki Covid dalgasının bütün sonuçlarının ortaya çıkması birazcık vakit alabilir. Almanya’daki GISAID şeklinde birtakım küresel konsorsiyumlar hala kendilerini koronavirüs mutasyonlarını izlemeye adamış olsa da, genel hatlarıyla dünyanın dört bir tarafındaki ülkeler viral örnekleri liste çabalarını azalttı ve bu da yeni varyantları ve bunların değişik ülkelere iyi mi tanıtıldığını izlemeyi zorlaştırdı. . Gupta, “İnsanlar bunun kaça mal bulunduğunu anlamış oldu ve bu bir tek Birleşik Krallık’ta ve Amerika’de değil, dünya genelinde oldu” diyor. “Bundan dolayı, şu anda kim bilir en savunmasız durumdayız, şundan dolayı orada ne işe yaradığını bilmiyoruz.”

Balloux, Avrupa ve Şimal ABD’nın bir çok için Covid’i şu anda öteki birçok yaygın teneffüs yolu enfeksiyonuyla karşılaştırılabilir olarak tanımlıyor, sadece tehlikeli yeni bir üst değişken ortaya çıkarsa bu tablo değişebilir. 2020 ve 2021’deki kaygı verici olay, hastaneye yatış ve ölüm artışlarının yerini istikrarlı, daha kurnaz bir ölü sayısı aldı.

Ocak ve Kasım 2022 içinde İngiltere’de 41.620 birey Covid’den yaşamını yitirdi. Çoğunun aslına bakarsan sıska olan ve altta yatan birden fazla esenlik durumundan muzdarip yaşlı insanoğlu ya da emin bir veri olmamasına karşın – ya rahatsızlık yahut aldıkları ilaçlar sebebiyle – bağışıklık sistemleri baskılanmış insanoğlu olduğuna inanılıyor. Karşılaştırıldığında, bilhassa şiddetli bir grip mevsimi ortalama 30.000 ölümle sonuçlanma eğilimindedir.

Balloux, “Şu anda Birleşik Krallık’ta ya da Amerika’de Covid’den ölen oldukça azca sıhhatli genç insan var” diyor. “Covid’in şu anda meydana getirdiği şey, aslına bakarsanız öteki sorunların – aslına bakarsan altta yatan sorunları olan insanoğlu ve Birleşik Krallık’ta hastane sisteminin baş edemediği doğruyu – stresini artırıyor. Bu altta yatan riskleri büyütüyor.” Çin’in Kovid artışı, en azından şimdilik, virüsün oluşturduğu bu aslına bakarsan mevcud tehdidi değiştirebilmek için oldukça azca şey meydana getirecek.

Kategoriler