Anasayfa » Bu, Rusya’nın Meşhur Sandworm Hacking Biriminin Yeni Lideri teknoones
Teknoloji

Bu, Rusya’nın Meşhur Sandworm Hacking Biriminin Yeni Lideri teknoones

Senelerdir, Rusya’nın GRU askeri danışma teşkilatı bünyesindeki Sandworm olarak malum bilgisayar korsanlığı birimi, dikkatle korunan bir anonimlik perdesinin arkasından tarihin en fena siber saldırılarından kimilerini (elektrik kesintileri, düzmece fidye yazılımları, verileri yok eden solucanlar) gerçekleştirmiş oldu. Sadece casus teşkilatının yarım on senelik başarısız operasyonlarından, şişirilmiş gizli saklı hikayelerinden ve internasyonal iddianamelerinden sonrasında, bugün bu son aşama yıkıcı bilgisayar korsanlığı grubuna liderlik eden insanın maskesini çıkarmanın tanıdık bir yüzü ortaya çıkarması kim bilir şaşırtıcı değil.

Evgenii Serebriakov’un 2018’de Hollanda’ya girmek için kullandığı geçişlik.

Resim: Hakkaniyet Bakanlığı

GRU’nun en agresif siber harp ve sabotaj kampanyalarının çoğundan görevli olan, teşkilatın bilgisayar korsanlığı güçlerinin fena şöhretli kısmı olan Sandworm’un komutanı, şartla alakalı olarak WIRED ile konuşan Batılı bir danışma servisinden gelen kaynaklara nazaran, artık Evgenii Serebriakov isminde bir yetkili. anonimlik Bu isim size bir şey hatırlattıysa bunun sebebi, Serebriakov’un öteki altı GRU ajanıyla beraber 2018’de Hollanda’da Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nü hedef alan yakın mesafeli bir siber casusluk operasyonunun ortasında yakalandıktan sonrasında suçlanmış olması olabilir. Lahey’de.

Engellenen bu operasyonda, Hollanda kolluk kuvvetleri, çoğu zaman Fancy Bear yahut APT28 olarak malum değişik bir GRU biriminin parçası olan Serebriakov ve kadrosunu tespit edip tutuklamadı. Ek olarak Serebriakov’un teknik ekipmanla dolu sırt çantasının yanı sıra kadrosunun kiralık otomobilindeki dizüstü bilgisayarı ve öteki bilgisayar korsanlığı cihazlarına da el koydular. Netice olarak, Hollandalı ve Amerika’li müfettişler, Serebriakov’un seyahatlerini ve seneler öncesine uzanan geçmiş operasyonlarını bir araya getirebildiler ve yeni görevi göz önüne alındığında, artık yükselen bir GRU yetkilisinin kariyer geçmişini sıradışı ayrıntılarla biliyorlar.

İstihbarat servisi kaynaklarına nazaran Serebriakov, APT28’in komutan yardımcısı olarak vazife yaptıktan sonrasında 2022 baharında Sandworm’un başına getirildi ve şu anda albay rütbesini elinde tutuyor. Aleni kaynak danışma kuruluşu Bellingcat’in Rusya odaklı baş müfettişi Christo Grozev de Serebriakov’un yükselişine dikkat çekti: Grozev, 2020 civarında Serebriakov’un, teşkilatın katı hiyerarşisinde yalnızca üst seviye yetkililerle konuşan GRU generallerinden telefonlar almaya başladığını söylüyor. yetkililer. Telefon verilerini bir Rus karaborsası kaynağından satın aldığını söyleyen Grozev, GRU ajanının numarasının karşı danışma odaklı başka bir kuvvetli askeri birliğin telefon kayıtlarında da göründüğünü söylüyor. Grozev, “Komuta pozisyonunda olması icap ettiğini anladım” diyor. “Artık basit bir bilgisayar korsanı olması imkansız.”

Grozev, Serebriakov’un daha ilkin başarısız Hollanda operasyonunda tespit edilmiş ve suçlanmış olduğu halde bu konuma gelmiş şeklinde görünmesi, onun GRU için mühim bir kıymeti olması icap ettiğini gösteriyor – “görünüşe nazaran terk edilemeyecek kadar iyi” diye ekliyor Grozev.

Serebriakov’un Sandworm’a liderlik eden yeni pozisyonu -resmi olarak GRU Birimi 74455 fakat bununla birlikte Voodoo Bear ve Iridium takma adlarıyla da bilinir- onu kim bilir dünyanın en üretken siber harp uygulayıcıları olan bir öbek bilgisayar korsanının başına getiriyor. (Ek olarak casusluk ve dezenformasyon kampanyalarıyla da uğraştılar.) 2015’ten beri Sandworm, Rus hükümetinin Ukrayna’ya yönelik benzeri görülmemiş siber atak kampanyasına öncülük ediyor: Batı Ukrayna ve Kiev’deki elektrik tesislerine girerek ilk ve ikinci elektrik kesintilerine niçin oldu. bilgisayar korsanları ve Ukrayna devlet kurumlarını, bankaları ve medyayı sayısız veriye zarar veren fena amaçlı yazılım operasyonuyla hedef aldı. 2017’de Sandworm, dünya çapındaki ağlara yayılan ve 10 milyar dolarlık üstün dereceli hasara yol açan kendi kendini kopyalayan bir kod parçası olan NotPetya’yı piyasaya sürdü. Sandworm ondan sonra Kore’deki 2018 Kış Olimpiyatlarını sabote etmeye ve 2019’da Gürcistan ülkesindeki TV yayıncılarına saldırmaya devam etti, bu pervasız bilgisayar korsanlığının şok edici bir rekoru.

Kaynak link

Kategoriler