Anasayfa » Bilim İnsanları Çarpışan Kara Delikleri Aramak İçin Yedi Teleskobu Birleştirdi. İşte Buldukları teknoones
Teknoloji

Bilim İnsanları Çarpışan Kara Delikleri Aramak İçin Yedi Teleskobu Birleştirdi. İşte Buldukları teknoones

Süper kütleli bir kara delik şöyleki dursun, herhangi bir gök cismi boyutuna bile kafa yormak zor olsa gerek, fakat hadi bir tecrübe edelim. Başlangıç ​​noktası olarak, güneş bir milyondan fazla Dünya’yı kendi kütlesi içerisinde tutacak kadar büyüktür (Business Insider vasıtasıyla). Araştırmaya katılan Flatiron Enstitüsü’nden meydana getirilen basın açıklamasına gore, gözlemledikleri süper kütleli kara deliklerden biri güneşimizden 125 milyon kat daha büyük. Ve bu daha ufak olanı. İkincisi 200 milyon kat daha büyük.

Bilim insanları, bu bulguların, evrende daha ilkin inanılandan fazlaca daha çok çarpışmaya yönelik süper kütleli karadelik çiftlerinin olduğu anlamına gelebileceğini öne sürdüler. Kara deliklerin çarpıştığı ve birleştiği aslına bakarsanız biliniyordu ve bu süper kütleli tür için de geçerliydi. Bu çarpışmalar meydana ulaştığında, bilim insanlarının iyi mi tespit edeceklerini yeni yeni öğrenmeye başladıkları yerçekimi dalgaları benzer biçimde uzay-zamanın dokusunda dalgalanan şok dalgaları gönderecek kadar şiddetlidirler.

Süper kütleli karadelikler çarpıştığında ne olduğu ile alakalı daha çok şey öğrenmek, yalnızca evrenin zamanı ve evrimi ile alakalı informasyon sağlamakla kalmaz, bununla birlikte geleceğine dair ipuçları da sağlayabilir. Ne de olsa, kendi Samanyolu galaksimizin Andromeda ile birleşmesi yalnız birkaç milyar sene sürecek ve şayet insanoğlu hala bu iki süper kütleli kara deliğin çarpışmasını izleyecekse, en iyi koltukların nerede olacağını bilmek güzel olurdu.

Kategoriler