Anasayfa » Avrupa’nın daha iyi enerji depolaması için yüksek teknoloji mücadelesi içinde teknoones
Teknoloji

Avrupa’nın daha iyi enerji depolaması için yüksek teknoloji mücadelesi içinde teknoones

Yerde hidrojenle dolu bir “metal çorap”. Kavurucu kum fıçıları. Eski maden ocaklarında oldukça, oldukça yavaş hareket eden dev gibi ağırlıklar. Enerjinin geleceği bu mu?

Kıta, yenilenebilir enerji kaynakları tarafınca üretilen fazla enerjiyi depolamanın yollarını ararken, bu ilginç makineler ve sıcaklık tutan gemiler hayvanat bahçesi Avrupa çapında ortaya çıkmaya hazırlanıyor. İngiltere, örnek olarak, yarım milyar sterlin tutarındaki rüzgar gücünü boşa harcadı 2021’de zira depolayacak hiç bir yeri yoktu. Bu şekilde bir depolama olmadan, elektrik üretildiği anda kullanılmalıdır.

Şeklinde rüzgar enerjisi israf olmaya devam ediyor Avrupa genelinde, AB üstün dereceli meblağlar harcıyor – milyarlarca euro – Rusya’dan gelen fosil yakıtlara bağımlılığını azaltırken gaz ithalatında.

Mart ayında TNW València için biletlerinizi alın!

Hızla gelişen teknolojinin kalbi Akdeniz’in kalbine geliyor

Enerjiyi sıvı hava olarak depolamanın bir yolu üstünde çalışan Birleşik Krallık merkezli bir firma olan Highview Power’ın kurumsal ilişkilerden görevli başkanı Dominic Walters, “Bir dönüm noktasındayız,” diyor. Şu anda Avrupa’da geliştirmenin erken aşamalarında olan renkli enerji depolama projelerine atıfta bulunarak, “Her yerde her şeyi hızlandırmaya gereksinim var” diye ekliyor.

Alternatif enerji depolama teknolojilerinin savunucuları, lityum iyon pillerin bizi sadece bir yere kadar götürebileceğini korumak için çaba sarfediyor. Üretimleri madenciliğe dayalıdır, oldukça uzun ömürleri yoktur ve muhtemelen birkaç saatten daha uzun vakit enerji depolamak için ülkü değil.

Avrupa Depolama ve Enerji Donanması’nin (EASE) siyaset başkanı Jacopo Tosoni, “Avrupa’nın elektrik şebekelerini yakında iyi mi istikrara kavuşturacağımızı çözemezsek, bundan pişman olmaya başlayacağız” diyor: “Çoğu zaman bir riskiniz var. 2030’daki elektrik kesintilerinin sayısı.”

Enerjinin gereksinim duyulduğu anlara kadar hazır ve bekletilebilmesi için lüzumlu depolama ortamlarını yerleştirme telaşı sürüyor.

sıcaklık aleni

Finlandiya, Kankaanpää’nın endüstriyel bir köşesinde, ortalama 12.000 ferdin yaşamış olduğu bir kasabada, yedi metre yüksekliğinde, kumla dolu koyu gri bir silo var.. Enerjiyi sıcaklık benzer biçimde depolayabilen kum.

Yükselen sekiz benlik bir teşebbüs olan Polar Night Energy’nin kurucu ortağı ve CEO’su Tommi Eronen, “Sene süresince verimliliğimiz sistem için ortalama %90, kısaca %10 yitik, ki bu mutlaka çok iyi,” diyor. Bugüne dek 1,25 milyon €. Eronen, fazla elektrik kullanılarak 600˚C’ye kadar ısıtılan kumun, çelik konteynerin duvarlarını kaplayan izolasyon yardımıyla aylarca iyi mi sıcak kalacağını söyledi. Sıcak hava ile dolu borular, ısıyı içeri yahut dışarı aktarmak için kumun içerisinden geçer.

Eronen, bu kum bataryasının bir sıcaklık eşanjörüne bağlı bulunduğunu, böylece operatörlerin termal enerjiyi yöresel ısıtma sistemlerine yahut değişen teknolojinin gelecekteki ihtimaller içinde versiyonlarında elektrik üretimi için türbinlere aktarabileceğini söylüyor.

Eronen, şirketin kum bataryasının ilk versiyonlarının nispeten minik ölçekli bulunduğunu açıklıyor. Kankaanpää ünitesi 100kW ısıtma gücü yahut 8MWh kapasite sunuyor, sadece Polar Night Energy 100MW ve üstü üniteler planlıyor, bu da bigün birkaç GWh enerji sağlayabilir. Polar Night Energy sözcüsü, bu tür birimlerin ortalama sekiz metre uzunluğunda ve 44 metre çapında olacağını söylemiş oldu.

Eronen, 2MW’lık bir versiyonun bu baharda teslim edilmesiyle alakalı haberlerin beklendiğini ekliyor.

Polar Night Energy ısı depolama ünitesi