Anasayfa » AB, 2023’te teknoloji girişimlerine 1,13 milyar Euro hibe edecek
Teknoloji

AB, 2023’te teknoloji girişimlerine 1,13 milyar Euro hibe edecek

Avrupa İnovasyon Konseyi’nin (EIC) yeni kabul edilen 2023 çalışma programı, çığır açan teknolojileri ölçeklendirebilen ve yeni pazarlar yaratabilen bilim insanlarına ve yenilikçilere 1,6 milyar Euro finansman sağlayacak.

Özellikle, bu miktarın %70’i (1.13 milyar €), yüksek etkili inovasyonların geliştirilmesi ve pazarlanmasında startup’ları ve KOBİ’leri destekleyen EIC Accelerator’a ayrılmıştır.

Spesifik olarak, AB’nin stratejik hedeflerine katkıda bulunacak geleceğin teknolojilerini geliştiren girişimler için 525 milyon € sağlanmıştır. Bunlar arasında kanser için biyobelirteçler, salgın yönetimi için dekontaminasyon, enerji depolama, kuantum veya yarı iletken bileşenler, dayanıklı tarım, uzay teknolojisi ve Yeni Avrupa Bauhaus girişimi yer alıyor.

Valensiya’da TNW’ye Katılın!

Teknolojinin kalbi Akdeniz’in kalbine geliyor

Kalan 613 milyon Euro, belirli bir konuya gerek olmaksızın yenilikleri kapsayacak.

EIC’nin önümüzdeki yıl için çalışma programı üç önemli hedefle daha geliyor: derin teknoloji girişimlerine yetenek akışını artırmak, kadın yenilikçileri daha fazla desteklemek ve özel sektör ile kamu tedarikçileri arasındaki işbirliğini kolaylaştırmak.

EIC’nin finansmanı önemli ama küçük bir adım

Bugüne kadar, EIC’nin desteği bir dizi etkileyici sonuç vermiştir. İlk olarak, şirket portföyü, 12 tek boynuzlu at ve 112 centaur dahil olmak üzere toplam 40 milyar Euro’nun üzerinde bir değerleme elde etti.

Avrupa İnovasyon Konseyi ayrıca özel sektör yatırımlarını takip eden 10 milyar Avro’nun üzerinde teşvik etmeyi başardı. Buna çığır açan fikirlerin ticarileştirilmesi için 100 milyon Euro’luk desteği ekleyin. Ve önümüzdeki yılın finansmanının Avrupa teknoloji endüstrisinin daha da fazla ilerlemesiyle sonuçlanmasını bekleyebiliriz.

Ancak 1,13 milyar Euro çok büyük bir para gibi görünse de, gerçekte neredeyse yeterli değil. Referans referans olarak, Birleşik Krallık’taki derin teknoloji şirketlerine yapılan özel yatırımın yalnızca 2021’de 8,5 milyar dolara ulaştığı ve bu da sektörün katlanarak büyümesine izin veriyor.

Ve eğer – varsayımsal bir senaryoda – EIC’nin finansmanını bloğun 27 üyesi arasında eşit olarak bölersek, her ülke temelde bu 1.13 milyar Euro’dan yaklaşık 42 milyon Euro alır. Bunu, Avrupa teknoloji endüstrisinin 2022’de gördüğü yavaşlama ile birleştirin ve kamu yatırımının inovasyonu güvence altına almanın ayrılmaz bir parçasını temsil ettiği açıktır.

Nihayetinde, Avrupa’da yüksek teknoloji şirketleri yoğunluğu, vasıflı iş gücü ve bir teknoloji merkezi haline gelmek için gerekli altyapı var, ancak bazı açılardan yeterli desteğin olmaması nedeniyle geri tutuluyor.

Kıta Çin ve ABD’deki önde gelen oyuncularla rekabet edecekse, hem AB’nin hem de yerel yönetimlerin yaklaşan teknoloji girişimlerini daha fazla finanse etmesi gerekiyor.

Kategoriler