Anasayfa » ‘1899’un İptali, Netflix’in Tuhaf Döneminin Sonunu İşaretliyor teknoones
Teknoloji

‘1899’un İptali, Netflix’in Tuhaf Döneminin Sonunu İşaretliyor teknoones

Ekran a haftalık sütun filmlerden memlere, TV’den Twitter’a WIRED kültür dünyasında olan her şeye adanmıştır.

Bu haftanın başlarında, Netflix’in kült başarısının arkasındaki yaratıcılar Baran bo Odar ve Jantje Friese Karanlık, Instagram’ı üzücü bir haberle vurdu: Yeni dizileri, 18992022’nin nihayetinde pozitif yönde eleştiriler alarak çıkış yapmasına ve yayıncının ilk 10 sıralamasında yer almasına karşın ikinci sürem için yenilenmeyecek. “Bu inanılmaz yolculuğu 2. ve 3. sezonla bitirmeyi fazlaca isterdik. Karanlık”diye yazdı çift. “Fakat ara ara işler planladığın benzer biçimde gitmez.”

Akış işinde planlar gülünç bir şeydir. benzer biçimde gayri muayyen gösteriler Kalamar Oyunu seyircilerini bulabilir, kültürel ezici güçler haline gelebilir ve peşinden ek sezonlar alabilir. ötekiler benzer biçimde Savaşçı Rahibekudurmuş hayranlar da bulabilir fakat hayatta kalmaya kafi gelecek kadar değil. Akış manzarası genişledikçe, herhangi bir şovun ölüm kalım olasılığı, Kalamar Oyunu kendisi – ve “kırmızı fer”, “yeşil fer” uğultusu herkesi diken üzerinde bırakır.

Netflix son aylarda pek fazlaca değişim görmüş oldu: abone kaybı, yeni reklam destekli fiyatlandırma katmanları. Son zamanlardaki komplike şovları, insanların duvarda ne makale bulunduğunu merak etmesine niçin oldu. Bazıları bunu önerdi 1899‘nin ölümü, “tamamlanma payı”nın -bir şovu hakkaten izleyen seyirci sayısının bir yüzdesi- yüzde 50’nin altında olduğu bildirildi. Ötekiler gösterinin pahalı olduğuna dikkat çekti. Bazıları, karışıklıkta kaybolduğunu öne sürdü.

Reel şu ki, Netflix eş CEO’su Ted Sarandos’un bir keresinde dediği benzer biçimde, “yüzde 70 insiyak ve yüzde 30 veri.” Yayıncının neyi öldürüp öldürmeyeceğine karar verecek tek bir norm yoktur. Netflix artık her zamankinden daha çok sonuca odaklanmak zorunda ve büyük hitler haline gelmeyen maliyetli diziler riskli. Sadece baltayı, bir takipçi bulamadan bir gösteriye vermek, dar görüşlü hissettiriyor. Akış devinin abonelere tutunması gerektiği bir zamanda, uzmanlar size unutulmuş, eksik programların mezarlığı haline gelmenin sadık bir fanatik kitlesini memnun etmenin en iyi yolu olmadığını söyleyecektir.

Dürüst olmak gerekirse, bu izahat tamamen doğru gelmiyor. Şovlar daima iptal edilir ve TV – bilhassa de tür TV – ile alakalı heyecanlanan insanoğlu, sevdikleri şeyin yaratıcılarının ummuş olduğu sonuca hiç gelmeme, kelimenin tam anlamıyla ebedi olma ihtimalinin bulunduğunu bilirler. Bazı zamanlar, fazlaca erken giden şovlar—ateş böceği, OA— iptalleri sebebiyle daha çok kült statüsü kazanın.

Bu ile olacak mı 1899? Veya Savaşçı Rahibe? Eh, bir ihtimal. Fakat kim bilir problem bu değil. Netflix bir zamanlar daha garip, daha gayri muayyen şovlara gelişmek için yer ve vakit verildiği yerdi. Fakat 1899 iptal, firmanın, herhangi bir yayıncı benzer biçimde, artık kendisinden önceki TV ağları benzer biçimde çalışmak zorunda bulunduğunu gösteriyor. Kablolu gösterim – bilhassa de kablolu özgün programcılık – ortaya çıktığında, büyük ağlar ansızın fazlaca daha azca esir seyirciye haiz oldu. Akış bu bükülme noktasına ulaştı. İyi haber şu ki, Netflix benzer biçimde hizmetler insanların sonrasında keşfetmesi için her türlü yitik cevheri yaratıyor; Fena haber şu ki, firmalar bu gösterileri daima ortalıkta tutmak istemeyebilir.

Kategoriler